top of page

Hakkımızda

Estetik Cerrahi son yıllarda önemli gelişmeler göstermiştir. Buna paralel olarak ta insanların estetik ameliyat talepleri de giderek artmaktadır. Ülkemizde halen en fazla estetik ameliyat isteği burun estetiği konusunda yoğunlaşmaktadır. Bir bayan estetik cerrah olarak ben de bu alanda uğraş vermekteyim. Burun estetiği Estetik Plastik Cerrahi branşının en zor ameliyatları arasındadır. Burun estetiği konusunda ameliyat yöntemi olarak iki ana metod vardır Bunlar açık burun estetiği ve kapalı burun estetiği olarak özetlenebilir. Açık burun estetiği daha çok son yıllarda giderek artan sayıda uygulanmaktadır. Ancak bu yöntemde burun deliklerinin arasındaki kısım kesildiği için burada ince bir iz kalmaktadır. Bu nedenle açık burun estetiği ancak gereken durumlarda kullanılmalıdır. Kapalı burun estetiğinde ise burun dışında bir iz kalmaz.

Yine son yıllarda meme göğüs estetiği ameliyatlarında da artış gözlenmektedir. Özellikle meme büyütme ameliyatları artık giderek daha küçük yaşta hastalar tarafından istenmektedir. Ancak göğüs büyütme estetiği için en küçük yaş 18 olmalıdır. Çünkü bu yaşa kadar göğüs gelişimi devam etmektedir. Göğüs büyütme ameliyatı silikon jel meme protezleri ile yapılmaktadır. Diğer bir meme estetiği konusu ise meme küçültme estetiğidir. Bu ameliyat normalden aşırı büyük memelerin küçültülmesi için yapılır. Bu estetik ameliyatta en önemli konu meme başı ve halkasının hissinin ve kan dolaşımının korunmasıdır. Meme küçültme ameliyatında aynı zamanda meme başı halkası olması gereken üst noktaya çıkarılarak meme dikleştirme de yapılmış olur.

Diğer bir estetik plastik cerrahi konusu kulak estetiği dir. Bu estetik ameliyat daha çok kepçe kulak denilen kulak kepçesinin öne doğru kıvrık olduğu kepçe kulak durumunda yapılır. Ameliyat altı yaş üzerinde her yaşta yapılabilir. Yalnız çocuklarda kulak estetiği genel anestezi altında yani uyutularak, erişkinde ise lokal anestezi ile sadece kulak uyuşturularak yapılır. Kulak arkasından yapılan kesi ile kulak kıkırdağı törpülenir ve özel dikişlerle kulak kepçesinin arkaya doğru kıvrılması sağlanır.

Günümüzde cinsel estetik ameliyat talepleri de giderek artmaktadır. Cinsel estetik ameliyatlar arasında küçük dudakların küçültülmesi, vajen daraltma ya da vajen estetiği, kızlık zarı dikilmesi gibi ameliyatlar sayılabilir. Bu estetik ameliyatların çoğu lokal anestezi altında yapılır. Genellikle eriyen dikişler kullanılır ve böylece dikiş alma problemi olmaz.

Vücudun belli yerlerinde yağ birikimi daha çok genetik bir özelliktir. Diyet ile kilo verme, egzersize rağmen giderilemeyen vücudun belli yerlerindeki yağlar liposakşın işlemi ile alınabilir. Liposakşın ucunda kenarı keskin delikler bulunan ve vakuma bağlı kanüllerle yapılır. Ancak burada önemli olan konu aynı seansta belli bir miktar yağ alınmasıdır. Bu miktar üzerinde yağ alınması komplikasyon olasılığını birden arttırmaktadır. Bunlar arasında en önemlisi yağ embolisidir.

Estetik Cerrahi branşında sadece estetik ameliyatlar değil ameliyat dışı uygulamalar da vardır. Bunlar genellikle enjeksiyon şeklinde ameliyata gerek olmayan, kısa süren ancak etki süresi de ona göre daha az olan uygulamalardır. Bunlar arasında en bilineni botoks dur. Botoks, bir çeşit toksin olup deri altına enjekte edildiğinde sinirden kasa uyarı gitmesini önler. Bu şekilde yüzde kırışıklığa neden olan mimk kasları gevşer ve kırışıklık yokolur. Ancak botoks etkisi 3-6 sürer ve sonunda bölge eski haline döner. Yani işlemin tekrarlanması gerekir. Yüzdeki derin kırışık yada çigilerin giderilmesinde bazen sadece botoks yeterli olmaz bu durumda botoks dolgu maddeleri ile kombine olarak kullanılır. Dolgu maddeleri arasında en zararsız olanı hyaluronik asittir. Jel yapısında olan bu madde zaten vücutta bulunmaktadır. Hayvansal kökenli olmadığı için allerjik reaksiyon yapmaz. Bakterilerden elde edilerek saflaştırılan bu madde enjekte edildiği yerde bir kitle oluşturur. Bu kitle doku ile aynı kıvamdadır. Ancak yine hyaluronik asit dolgu uygulaması da geçici bir etki sağlar. Bu süre 6-12 aydır.

Estetik ameliyat ücretleri maliyeti ya da fiyatları estetik ameliyatın lokal ya da genel anestezi ile yapılmasına göre değişiklik gösterebilir. Estetik ameliyat, lokal anestezi altında yapılıyorsa genellikle maliyat ya da fiyat daha ucuz olacaktır. Genel anestezi altında ise maliyet daha fazla olacaktır.

bottom of page