top of page

Burun Estetiği Ameliyatı

Burun estetiği ameliyatı son yıllarda artış göstermiştir. İnsanların burun estetiği konusunda bilinçlenmesi, internet erişiminin artması ve hızlanması, bilgilere daha kolay ulaşımı sayesinde olmuştur. Burun estetiği ameliyatı ile burun boyutları küçültülebilir, eğrilikler düzeltilir, burun ucu kaldırılabilir. Burun ameliyatı ile birlikte burun eti ya da burun tıkanıklığı ameliyatı da yapılabilir. Özellikle iki ameliyatın birlikte aynı estetik cerrah tarafından yapılması daha sağlıklı ve iyi sonuç verir çünkü estetik ve burun tıkanıklığı için yapılacak ameliyat sahaları birbirinin içine girmektedir.

Burun estetiği ameliyatı lokal veya genel anestezi altında yapılabilir. Genel anestezi altında yapıldığında hastanın bir gece hastanede kalması gerekir. Ameliyat sırasında burun içindeki kemik ve kıkırdak doku fazlalıkları çıkarılır. Burun estetiği ameliyatları teknik olarak iki ana guruba ayrılır. Bunlar açık burun estetiği ve kapalı burun estetiği dir. Açık burun estetiği ameliyatında burun deliklerinin arasındaki kolumella dediğimiz kısımda kesi yapılır ve ince bir iz kalır. Açık burun estetiği tekniğinde burun ucu derisi tamamen kaldırılarak burun kıkırdakları görünür ve üzerinde gerekli işlemler yapılır. Kapalı burun estetiği ameliyatında ise burun dışında iz kalmaz ameliyat burun içinden yapılır. Kapalı burun estetiği teknik olarak daha zordur. Açık burun estetiği ameliyatında olumsuz özellik, burun ucundaki ödem ve sertliğin daha uzun sürmesidir. Bu nedenle açık burun estetiği ancak endikasyon olduğunda yapılmalıdır. Bu endikasyonalr arasında burun ucu kıkırdaklarının problemli olması, sekonder burun revizyonları, dudak yarığı burnu sayılabilir.

Burun estetiği ameliyatı sonunda burun sırtına alçı atel konur. Burun içine de tamponlar konur. Tamponlar 3-4 gün sonra alçı ise 10 gün sonra çıkarılır. Ameliyat sonrasında yüzde, göz kapaklarında şime ve morarma, burundan sızıntı şeklinde kanama olacaktır. Kanama giderek azalarak 2-3 gün içinde durur. Morluk ve şişlikler ise 10-12 günde geçer. Ameliyat sonrası 2-3 gün istirahatten sonra evde günlük işlerinizi yapabilirsiniz. İşinize dönmeniz ise 12-20 gün sonra olabilir.

bottom of page