top of page

Vajina Estetiği

Vajina estetiği son yıllarda kadın hastalar tarafından oldukça sık istenen estetik ameliyatlar arasına girmiştir. Eskiden vajina estetiği tabu konular arasında olmasından dolayı kadın hastaların hakkında çok soru soramadığı bu nedenle de ilgili ameliyatların az sayıda yapıldığı bir konu idi.

Günümüzde ise internet kullanımının artmasıyla birlikte kadın hastaların vajina estetiği konusunda gerçekten uzman kişiler tarafından yazılmış sayfaları okuyabilmeleri ve bu konuda ayrıntılı bilgilere sahip olabilmelerine bağlı olarak vajina estetiği ameliyatları oldukça sık yapılan ameliyatlar arasına girmiştir.

Vajina estetiği konusunda en sık yapılan cinsel estetik ameliyatlar arasında, vajina küçük dudakların küçültülmesi (labioplasti), vajina daraltma, doğum yırtığı, büyük dudak estetiği, büyük dudakların dolgunlaştırılması, klitoris estetiği, klitoris küçültme gibi ameliyatlardır.

Labioplasti ameliyatında, aşırı sarkık ya da büyük olan vajina iç dudakları küçültülür. Ancak bu küçültmenin dozu çok önemlidir. Bu nedenle iyi bir ameliyat planı yapılmalı, ameliyat hasta ile birlikte tartışılarak ne kadar doku çıkaralıcağına karar verilmelidir.

Labioplasti hastalarının çoğunluğunda klitoris üzerinde de doku fazlalığı bulunur. Bu durum özellikle orgazmı ya da cinsel hazzı önleyebilir. Ayrıca hijyenik açıdan tuvalet sonrası temizlik konusunda problem oluşturabilir. Labioplasti ameliyatı sırasında gerekiyorsa klitoris küçültme estetik ameliyatı da yapılabilir. Bunun yanında labioplasti ile birlikte vajina daraltma estetik ameliyatı da gerçekleştriliebilir.

Bazı kadınlarda özellikle aşırı kilo verme sonrasında ya da aşırı zayıf kadınlarda vajina dış dudakları çok ince, içi boş gibi olabilir. Bu durumun düzeltilmesi için vajina büyük dudaklarına dolgu ile büyütme yapılabilir.

bottom of page